Harmónia, n. o. Prievidza

V Harmónii vládne harmónia

Energia pre život

24. máj 2017 09:55

Byť riaditeľkou útulku pre ľudí bez strechy nad hlavou je poslanie. Pomáhať druhým ju vždy napĺňalo. Chce to však aj pevné nervy.

Harmóniu založilo mesto Prievidza v roku 2004. V tom čase šéfovala terajšia riaditeľka Oľga Ďurčenková sociálnemu odboru na mestskom úrade. „Často za mnou chodili ženy a hľadali dočasné bývanie. Vedela som o voľných priestoroch bývalých jaslí, kde bolo možné zriadiť takéto zariadenie núdzového bývania. Mohli sme tam umiestniť osamelo žijúce matky s deťmi,“ spomína na začiatky. Riaditeľkou sa však stala neskôr, keď jej miesto ponúkol bývalý primátor. Zo zdravotných dôvodov odchádzala totiž vtedajšia riaditeľka neziskovky. Nerozmýšľala, prácu hneď prijala. „Doteraz nebanujem, napĺňa ma, aj keď niekedy ma stojí nervy. Vždy som k tejto oblasti inklinovala a rada pomáhala ľuďom v núdzi,“ prezrádza.

V organizácii pôsobí už 10 rokov. „Mám radosť, keď sa klient uplatní v bežnom živote, nájde si prácu a nové bývanie. S mnohými sme doteraz v kontakte, zavolajú, napíšu,“ teší sa. Spomína si na mamičku rómskej národnosti s tromi deťmi. Akčná žena. Odišla do Viedne, zamestnala sa a vydala. Na riaditeľku Harmónie, ktorá jej podala pomocnú ruku v ťažkých chvíľach, však nezabudla. Z času na čas zavolá, zaspomínajú si spoločne.

Štyria zamestnanci

Aktuálne sú v organizácii zamestnaní štyria ľudia na plný úväzok a dvaja na polovičný. „Okrem bývania, za ktoré klienti platia symbolické ceny, im vytvárame podmienky na varenie, pranie, žehlenie, osobnú hygienu či záujmovú činnosť. Vždy raz do týždňa pod dohľadom našej odbornej pracovníčky Milky Čavojskej zhotovujú kreatívne výrobky, prípadne sa realizujú v záhradke,“ hovorí riaditeľka. Právnička Danka Gergélyová, poskytuje sociálno-právne poradenstvo, vybavuje úradné záležitosti. Klienti totiž nemajú prehľad v týchto veciach, pomáhajú im zorientovať sa v legislatíve. Na dodržiavanie pravidiel dohliada správca Martin Čmika.

Donedávna to bolo núdzové bývanie, od januára 2017 je však zariadenie pre ženy s deťmi preklasifikované na útulok. Zvláštne označenie, najmä pre laika, ak sa nepohybuje v tejto oblasti a označenie si spája so zatúlanými zvieratami. Lenže, zmenil sa zákon a nakoľko nemajú ubytované týrané ženy, sú automaticky útulkom. Aj dotácie na klienta sú tým pádom nižšie...

Nezisková organizácia žije z finančnej pomoci štátu poskytovanej cez rozpočet mesta Prievidza, skromných platieb klientov a sponzorských darov rôznych spoločností. Celé dotácie však minú na energie – vodu, elektrinu a plyn. Nazvyš im veľa neostáva. „Momentálne potrebujeme súrne vymaľovať a vymeniť postele. Žiaľ charakter prevádzky je taký, aký je, každé tri-štyri roky musíme meniť aj nábytok,“ konštatuje Ďurčenková.

Fungujú už 13 rokov

Každý rok majú plnú kapacitu, 41 miest. V druhom zariadení je ubytovaných 11 detí a 5 žien. „Máme napríklad klientku z Liptovského Mikuláša, ktorá chcela byť bližšie k dcére študujúcej v Prievidzi. Dcéra je tu na internáte, cez víkend chodí k mame ubytovanej v našom zariadení. Má tu aj starú mamu a ďalšieho súrodenca,“ opisuje niektoré prípady riaditeľka.

Spomína si aj na úsmevné príhody, hoci ich veľa vzhľadom na charakter činnosti organizácie nie je. Keď sa sťahovali v roku 2012, mali matku s piatimi deťmi. Z budovy bolo potrebné zdemontovať tabuľku. Všetci klienti mali s tým problém, nebolo nikoho, kto by sa pribral do roboty. „Zrazu prišla štrnásťročná dcéra jednej klientky, neviem odkiaľ mala vŕtačku... O päť minút bola tabuľka dole,“ usmieva sa pri spomienke.

Počas trinástich rokov svojej existencie sa musela Harmónia popasovať s mnohými náročnými úlohami. Nevyhli sa záplave priestorov, ani sťahovaniu, rozšírili kapacitu. A klienti, hoci tu nemajú svoj trvalý domov, chcú si ho vytvoriť aspoň prostredníctvom pár obľúbených a nevyhnutných vecí. Nebolo však kam – šatníky boli skutočne potrebné. Z finančného daru od dlhoročného sponzora, Slovenských elektrární, ich zakúpili desať. Klienti ich zmontovali a rozmiestnili v ženskom aj mužskom oddelení. Každý má teraz svoj priestor pre osobné veci.

Elektrárne prispeli v minulosti na rekonštrukciu nových priestorov po sťahovaní, vybudovanie detského ihriska alebo vymaľovanie priestorov, vyratúva riaditeľka. „Pomohli nám vždy v najťažších chvíľach, keď sme to najviac potrebovali,“ dodala.


Diskusia