Energia pre kultúru

10. apríl 2017 13:59

Program krajskej prehliadky ochotníckeho divadla Thalia je konečne na svete. Budú to 3 dni plné divadla.

Štvrtok 20. apríla 2017

9:30 / RKC v Prievidzi, Záhradnícka 19
Divadielko Severka
Predstavenie pre deti
O HROŠÍKOVI, KTORÝ SA BÁL VODY

Činoherná bábková rozprávka pre MŠ a I. stupeň ZŠ.

Rozprávka je o dvoch hroších mláďatách, ktoré sa osamostatnili od rodiny, každé iným spôsobom. Stretnú sa pri brehu riečky, jeden druhému pomôžu a stanú sa z nich nerozluční kamaráti.

Vstupné: 1 € / KP

 

17:00 / Art point Prievidza, M. R. Štefánika 1, Prievidza
Art point teatro, Prievidza
Divadlo mladých
HRANICE HLADÍN

Prebuďme sa do sna. Zázračný les ako zrkadlo duše. Prekročenie hraníc dotykom. Surreálny boj o dieťa, naháňačky za milovaním, orgie s oslíkom... Čo bráni láske? Pomôže nám divadlo? Pozývame Vás ponoriť sa do adaptácie Sna noci svätojánskej od W. Shakespeara - Hranice Hladín.

Vstupné: 5 € / 3 € v predpredaji
Kontakt:
Art point Prievidza - kino Baník

 


Piatok 21. apríla 2017

9:00 / KaSS Prievidza, Fraňa Madvu 11
Divadlo "A" a Divadlo Shanti, o. z. Prievidza
Predstavenie pre deti
SIBIRÔČKA

Vypredané

 

11:00 / RKC v Prievidzi, Záhradnícka 19
DS pri ZUŠ Handlová
Divadlo mladých
VRAHOM JE VŽDY ZÁHRADNÍK

Divadelná inscenácia komediálneho charakteru s vtipnými replikami môže zaujať tak žiakov 2. stupňa ZŠ, ako aj stredoškolákov.

 

11:30 / RKC v Prievidzi, Záhradnícka 19
DDS Babland
Divadlo mladých
KDE NEBOLO, TAM NEBOLO

Detský divadelný súbor Babland pôsobí pri ZŠ v Lehote pod Vtáčnikom. Jeho vedúcou je Mgr. Božena Borková, ktorá každý rok pripravuje so svojimi zverencami v  - mladšími i staršími žiakmi zaujímavé väčšinou autorské inscenácie, ktoré sú zamerané na zachovanie tradícií v obci.  Kde nebolo tam nebolo je predstavenie, ktoré si vedúca DDS Babland Božena Borková pripravila tento rok so staršími žiačkami a je určená pre 14 - 17 ročných divákov.

Jednotné vstupné pre obe predstavenia: 1 € / KP

 


Piatok 21. apríla 2017

12:00 / RKC v Prievidzi, Záhradnícka 19
Divadelný súbor mladých KALORIK, Bánovce nad Bebravou
Divadlo mladých
TO JE ON!

Divadelná inscenácia zaoberajúca sa témou holokaustu je určená poučenému divákovi stredných škôl.

Vstupné: 1 € / KP

TO JE ON... (alebo aj nám sa to môže stať)

Veríme, že demokratický vývoj v SR nedopustí progresiu extrémizmu a že aj vyhlásenia plné antisemitizmu budú v dohľadnom období dôvodom na označenie porušovania zákona a veríme, že i my divadelníci prostredníctvom nášho divadelného predstavenia TO JE ON ... ( alebo aj nám sa to môže stať ) s témou holokaustu a extrémizmu na Slovensku, kde sme použili v autorskom predstavení konkrétne príbehy, konkrétnych preživších holokaust, prispejú k tomu, aby sa nezabúdalo na tých päť miliónov židovských obetí počas druhej svetovej vojny a aby sme sa z minulosti poučili a spoločne nedopustili, aby sa niečo také zopakovalo. Divadelné predstavenie budú hrať mladí ľudia. Bude to ich posolstvo pre mladú generáciu na Slovensku, ale aj predstavenie pre všetkých, aby si spomenuli na to, čo generácie Slovákov v nedávnej minulosti museli zažiť, a aby sa už história neskresľovala a nezopakovala.

 

14:30 / RKC v Prievidzi, Záhradnícka 19 
WORKSHOP
Herecký workshop režisérky Zuzany Kráľovej pre prihlásených záujemcov (046 512 18 20)

 


Piatok 21. apríla 2017

18:00 / KaSS Prievidza, Fraňa Madvu 11
BáPoDi - Bánovské Pokútne Divadlo, Bánovce nad Bebravou
Predstavenie pre dospelých
HRÁME JUBILANTOM

Divadelná inscenácia autora a režiséra Silvestra Lavríka

Vstupné: 1 € / KP

 


Piatok 21. apríla 2017

20:00 / Art point Prievidza, M. R. Štefánika 1, Prievidza
Art point teatro, Prievidza
Predstavenie pre dospelých
KEBYTAKRAZ

Divadelná inscenácia na motívy A. Saavedry v úprave a réžii Zuzany Kráľovej a kolektívu Art point teatro. Trpká komédia, v ktorej súčasné tri sestry a ich brat hľadajú lásku a zmysel života.

Vstupné: 7 € / 5 € v predpredaji
Kontakt:
Art point Prievidza - kino Baník

kebytakraz

Divadelná inscenácia dokazuje, že hrdinovia starých klasických románov a ľudia dnes majú k sebe až nebezpečne blízko a riešia takmer tie isté problémy. Je aj o tom, že každý z nás hľadá lásku v akejkoľvek podobe a dúfa, že kebytakraz ...

 

22:00 / RKC v Prievidzi, Záhradnícka 19 
POFESTIVALOVÝ VEČER
Peter Janku - pesničkár (Bratislava)
After party - DJ Caggy

Vstup voľný

 


Sobota 22. apríla 2017

11:00 / KaSS Prievidza, Fraňa Madvu 11
DS Bebčina pri ZUŠ Štefana Baláža, Nová Dubnica
Divadlo mladých
LEN TAK... PRE RADOSŤ

Inscenácia je autorskou prácou celého kolektívu. Čerpá z vlastných zážitkov z brigád, na ktorých si privyrábajú od svojich 15-tich. Svojimi mladými očami sa stali pozorovateľmi okolitého sveta, ktorý sa javí miestami až absurdný. Ako každý mladý človek, aj oni majú svoju vysnívanú budúcnosť.

Vstupné: 1 € / KP

 

14:00 / KC Bojnice, p.o.m., Hurbanovo nám. 19
Divadlo mladých Šesť Pé, Partizánske
Divadlo mladých
SVETLO JE AKO VODA

Divadelná inscenácia  na motívy poviedky G. G. Márqueza v úprave a réžii kolektívu Šesť Pé.

Vstupné: 2 € / KP

Svetlo je ako voda

Nič ti nedovolí zažiť toľko vecí a prežiť toľko príbehov, ako ti umožní tvoja fantázia. Koľko vynikajúcich kníh bolo o nej napísaných, koľko skvelých filmov natočených a koľko dobrých divadelných inscenácií o nej vzniklo! A práve jeden z týchto príbehov hry s fantáziou a o fantázii nás inšpiroval k tomu, aby sme sa nechali uniesť do sveta, ktorý tak dobre osobne nepoznáme, ale ktorý nás láka. Loď, plavba na mori, exotické krajiny, život pod hladinou. A čo by sa stalo, keby sa dalo plávať v prúde obyčajného svetla! Presne tak, ako to vymyslel Gabriel García Márquez vo svojej krátkej poviedke, ktorá nám poslúžila ako inšpirácia pre napísanie vlastného textu. S radosťou sme sa na každej skúške menili na malých školákov a predstavovali si, aké by to bolo, keby sme otočili vypínačom a svetlo by nám natieklo do izby napríklad do výšky dvoch metrov! Bolo príjemné zistiť, že svet sa nemusí točiť len okolo problémov, negatívnych informácií z médií či depresívnych nálad nášho okolia.

Výsledný tvar je dielom všetkých členov súboru, ktorí sa pri príprave inscenácie snažili nadviazať na štýl a spôsob práce, ktorý sa osvedčil už v minulosti – možno by sme mohli spomenúť Hru na ocina a maminu, Najkrajšieho utopenca na svete či Krajinu alebo Kto chytá v žite. Mladší členovia súboru sa nechali inšpirovať tými staršími, skúsenejšími a tí sa zase nechali nakaziť energiou a chuťou tých mladších. Spoločne sa plavili na vlne fantázie, obrazotvornosti a chuti z hrania (sa).

 


Sobota 22. apríla 2017

16:00 / KaSS Prievidza, Fraňa Madvu 11
Divadelný súbor divadelnej fakulty Akadémie umení, Banská Bystrica
Predstavenie pre dospelých
RADOVAN III.

Divadelná inscenácia na motívy Dušana Kovačevića v úprave a réžii prof. Ľuboslav Majeru.

Vstupné: 1 € / KP

RADOVAN III.

Hra Radovan III. bola napísaná v roku 1973. Svoje prvé javiskové uvedenie v ČSFR mala v roku 1992 v Divadle Jonáša Záborského v Prešove v réžii Ľuboslava Majeru. Tragikomédia či absurdná groteska Radovan III sa vznáša nad dobou i nad realitou, nikde nezakotvuje, lebo láska rovnako ako nenávisť nemá časové ani priestorové ohraničenie. Ľudia si

rovnako ako Radovan vždy budú vymýšľať nepriateľov, len aby tým ospravedlnili vlastnú nemohúcnosť a každý za svoje postavenie obviní niekoho iného, len nie seba samého. Je to hra plná nenávisti, egocentrizmu, primitivizmu a agresivity. Výsmech, alebo skôr varovanie autora na neschopnosť a primitivizmus v nákazlivých egocentrických prejavoch možno dešifrovať ako obraz našich čias, kedy sa ambície jednotlivcov mnohokrát skrývajú za vznešené myšlienky či slová. Radovan III je o nás a dnešnej dobe. Je to memento, že nesmieme zabúdať na toleranciu a priateľstvo, lebo nenávisť plodí nenávisť a bez vzájomnej pomoci sa život na našej lodi bláznov stane neznesiteľným.

 


Sobota 22. apríla 2017

19:00 / KaSS Prievidza, Fraňa Madvu 11
Divadlo 21 Opatová, Trenčín
Predstavenie pre dospelých
TO STE VY PÁN TANER?

Divadelná inscenácia na motívy J. Patricka v úprave a réžii Romana Oravca.

Vstupné: 1 € / KP

Napísali:

„90 minút. Mrazivých. Úžasných. Krásnych. Smiala som sa a plakala. Ako aj niektorí okolo mňa, potajme utierali slzy do vreckoviek. Tlieskala som a chcem, aby sa toto divadlo opäť niekde hralo. Aby som opäť prežívala krutosť a lásku dnešnej doby. Aby som videla, že svet nie je taký zlý. Aby som sa zasmiala nad hlúposťou a namyslenosťou. Pretože o tom to divadlo bolo. O myšlienke. O tom, že človek – človeka môže zmeniť. Že láska nevymrela, že krása vychádza z vnútra človeka. Že nie je nad ľudskú dôležitosť, že odkaz života sa dá odovzdať aj prostredníctvom divadla. Dobré je byť dobrým, v spoločnosti, kde sú ľudia dobrí.“

 

21:30
UKONČENIE
súťažnej prehliadky spojené so slávnostným vyhlasovaním výsledkov

 

Hlavný partner podujatia Fond na podporu umenia: http://www.fpu.sk/sk/
Kontakt: www.rkcpd.sk


Diskusia