Regionálne kultúrne centrum v Prievidzi

Štvrtok? Jedine koncert! R. Pospiš a M. Sillay

Energia pre kultúru

4. apríl 2017 11:37

Hudobná dvojica Robert Pospiš a Martin Sillay prichádzajú do Prievidze s nahrávkou Balady. Ide o poctu tradičným ľudovým piesňam z rôznych kútov Slovenska.

Robert Pospiš & Martin Sillay

BALADY

Originálna pocta tradičným ľudovým piesňam z rôznych kútov Slovenska

  • Hudobná dvojica Robert Pospiš a Martin Sillay prichádza s novým albumom. Nahrávka Balady je originálnou poctou tradičným ľudovým piesňam z rôznych kútov Slovenska. Jedenástka skladieb má ambíciu osloviť každého vnímavého poslucháča. Album Robert Pospiš & Martin Sillay vychádza vo vydavateľstve Real Music House.

 

  • „Už roky to bola naša vysnívaná nahrávka. Slovenské balady v novom zvuku. Vyberali sme z obrovského množstva piesní. Najdôležitejšia pre nás bola hodnota príbehu a zvuková atmosféra. Album sme nahrávali naživo s výbornými hudobníkmi. Violončelistom Romanom Harvanom a bubeníkom Juraj Šušaníkom. Žiadne špekulácie, zaujímala nás podstata skladieb. Rozhodli sme sa prerozprávať ich našim rukopisom. S výnimkou poslednej skladby sú všetky piesne doplnené mojimi textami. Pieseň Po hore, po hore je úplne autorská. Veríme, že poslucháčov osloví nová lyrika týchto nádherných piesní,“ opisuje nahrávku Balady Robert Pospiš.

    Spoločne s Martinom Sillayom sa postarali o zvukovú podobu albumu aj jeho produkciu. CD zároveň vychádza v ich vydavateľstve Real Music House. „Album otvára divoká Stojí hruška v sade. Je to surová skladba, zrejme najtvrdšia akú sme kedy nahrali. Aj preto sme sa ju rozhodli zaradiť hneď na začiatok. Balady pre nás symbolizujú určitú tvrdosť. Nechceli sme nahrať album s vyhladenou produkciou. Väčšina albumu pochádza zo živej session. Tento prístup podľa nás splýval s našim pôvodným úmyslom. Nahrať slovenské balady inak. Aj preto sme skladby prearanžovali tak, aby korešpondovali s našim hudobným cítením. Zmenami prešli aj texty. Cítil som, že im musím dodať osobnejší rozmer. Vznikli tak naše slovenské balady,“ dodáva Robert Pospiš.

    O obal albumu a výtvarnú stránku bookletu sa postaral výtvarník Palo Čejka. „Spoluprácu s Palom považujeme za kľúčovú. Bez podrobnejšieho vysvetľovania pochopil o čo nám ide. Jeho výtvarné cítenie splýva s hudbou albumu,“ uzatvára Martin Sillay.

 

Účinkujú:

Robert Pospiš - spev, vokály, synth
Martin Sillay - gitary
Roman Harvan - violončelo
Juraj Šušanik - bicie a perkusie

 

Vstupné: 5 € / 3 € študenti, seniori, ZŤP / vstup voľný - vojnoví veteráni

Hlavný partner podujatia Fond na podporu umenia: http://www.fpu.sk/sk/
S finančným príspevkom Hudobného fondu: http://www.hf.sk/src/index.php

www.rkcpd.sk


Diskusia