AMAVET – Asociácia pre mládež, vedu a techniku

Slováci zabodovali na prestížnej olympiáde I-SWEEEP

Energia pre vzdelanie

19. máj 2015 09:00

Ďalší veľký úspech mladých vedcov, ktorí do Spojených štátov putovali zo slovenskej národnej súťaže Festival vedy a techniky

Mladí ľudia – študenti, ktorí svoj voľný čas venujú zaujímavým projektom častokrát čakajú na chvíle ako je táto. Stáť na pódiu na celosvetovej súťaži v USA a počuť svoje meno a veľký potlesk, je asi tým najväčším zadosťučinením po náročnej práci, ktorá často trvá i niekoľko rokov. Dvaja víťazi Festivalu vedy a techniky pred pár dňami tento príjemný pocit zažili v texaskom Houstone.

Olympiády projektov I-SWEEEP – International Sustainable World (Energy, Engineering, Environment), ktorá sa tento rok konala v dňoch 7. – 11. mája sa zúčastnili traja slovenskí študenti – Dominik Juračka z Bratislavy so svojim projektom Izolácia a aplikácia mikroorganizmov schopných rozkladať vybrané priemyselné kontaminanty zo životného prostredia a dvojica mladých vedcov Igor ZovtíkMichal Urban z Košického kraja s tímovým projektom Robot Snail. Práve za ten v texaskom Houstone získali hodnotné ocenenie – Čestné uznanie za zaslúžilú prácu na olympiáde. Vlastne sa jedná o štvrté miesto v kategórií inžinierstvo, čo je ďalším obrovským slovenským úspechom mladých vedcov, ktorí do Spojených štátov putovali z národnej súťaže Festival vedy a techniky, organizovanej AMAVETom. Cestu na olympiádu I-SWEEEP podporili Slovenské elektrárne, člen skupiny Enel.

„Robot Snail je vytvorený tak, aby dokázal vyliezť a zliezť rebrík na budovách, komínoch a iných objektoch. Snail je navrhnutý tak, aby sa prispôsoboval prostrediu, resp. dĺžke jednotlivých medzier medzi schodmi. Pomocou programu môžeme konfigurovať rýchlosť, spôsob ako aj uhol vysúvania ramien robota. Jeho základom je jednotka Lego EV3 v spojení s niekoľkými servo motormi a senzormi. Jeho kostra je skonštruovaná z duralových a hliníkových profilov, ktoré zabezpečujú stabilitu a extrémne nízku celkovú hmotnosť konštrukcie robota. Na robotovi je možné meniť ramená a tak ho lepšie prispôsobiť podmienkam trasy. Robot je zabezpečený poistným okom pre bezpečnostné lano. Šírku ramien je možné podľa potrieb nastaviť tak, aby bol robot schopný prejsť akúkoľvek prekážku.“

Za vytvorením robota a jeho zdokonaľovaním sa skrýva veľmi veľa práce, za ktorú však získali zaslúžený osoh. Uspieť medzi študentmi s podobnými záujmami z celého sveta, musí byť naozaj skvelý pocit, ktorý však chlapcom veľmi prajeme.

O súťaži: www.isweeep.org


Diskusia