Nadácia Pontis

Program bývania v rómskej osade v obci Kojatice 2014

Energia pre život

10. február 2015 10:33

Úspešná druhá etapa Programu potvrdzuje, že svojpomocná výstavba môže riešiť problémy nedostatočného bývania v rómskych osadách.

Ďalšie 3 postavené domy

V poradí druhá etapa Programu bývania priniesla ďalším trom rodinám v Kojatickej osade strechu nad hlavou. Od prvej etapy si pravidelne rodiny pravidelne sporili a netrpezlivo očakávali začiatok výstavby. Tá v sezóne 2014 začala až v júli, ale do konca roka boli všetky domčeky postavené. Vlastnými silami si rodiny postupne prešli všetkými časťami výstavby. Stavitelia si často pomáhali navzájom, aby mohli rýchlejšie napredovať.  Hlavnou zmenou oproti prvému ročníku sú sedlové strechy, ktoré ukrývajú rozšírený priestor na spanie.

Architekti v osade

Súčasťou programu je aj výpomoc architektmi-dobrovoľníkmi, ktorí sa do osady prichádzajú získať prax zo stavieb. Obohacujúci je však aj kontakt s náročným svetom každodenného života v osade. Tento rok bol o workshopy mimoriadny záujem, preto sa okrem tradičných dvoch letných 10 dňových turnusov pridal aj jeden kratší jesenný. Celkovo prišlo rodinám pomôcť 30 dobrovoľníkov, nie všetci však boli architekti, alebo študenti architektúry.

Nádej pre osady

Úspešná druhá etapa Programu potvrdzuje, že svojpomocná výstavba môže riešiť problémy nedostatočného bývania v rómskych osadách. V Kojaticiach si už ďalšie 3 rodiny sporia na svoj vysnený domček, ale na celom Slovensku je ešte stále približne 4000 domácností v chatrčiach. Vďaka systematickej podpore Slovenských elektrární ako hlavného partnera projektu sa pripravuje spôsob prenosu skúseností z Kojatíc aj do iných obcí a osád.

Michal Sládek
koordinátor programu bývania
Člověk v tísni Slovensko


Diskusia