Občianske združenie LES

Orlica Anička sa vracia na Slovensko (2016)

Energia pre prírodu

10. marec 2016 22:55

Pokračujeme v písaní letového denníka najznámejšieho slovenského orla krikľavého.

Hoc batôžtek stratila, Anička sa vrátila!

Poslednú informáciu o Aničke sme dostali 8. apríla, pozícia ukazovala prelet nad severnou Etiópiou. Všetko nasvedčovalo tomu, že vysielačka prestala pracovať. Ostávala jediná možnosť, sledovať jej hniezdisko na Liptove a identifikovať ju pomocou optiky priamo v teréne.

V polovici apríla sa objavili na hniezdisku tri orly krikľavé, neznáma samica a dva samce, jeden z nich pravdepodobne Arnold. Samce viedli vzájomné súboje, pričom sa v jednom momente chytili vo vzduchu pazúrmi a pár sekúnd padali k zemi. Až 28. apríla sme spozorovali na lokalite ďalšieho orla. Podarilo sa ho dobre nafotiť a po dôkladnom prezretí fotografií sme zistili, že má na nohách krúžky. Bolo podozrivé aj to, že cudzia samica, ktorú sme vedeli identifikovať podľa vypadnutej letky v krídle, sa presunula a bola videná asi 2 km západne. Po získaní ďalších detailných záberov sme mohli s radosťou skonštatovať, že krúžkovaný orol číslo A 47 je naša nezvestná Anička. Vysielačku však už na chrbte nenosí, tá jej musela odpadnúť niekde v severnej Afrike. Za takmer tri roky sledovania jej neuveriteľného putovania medzi Liptovom a Južnou Afrikou nám poskytla unikátne informácie, ako dosiaľ žiadny iný slovenský orol krikľavý.

Až nasledujúce dni ukážu, či sa Anička so svojím druhom rozhodne zahniezdiť aj tento rok. Majú k dispozícii nové hniezdo, ktoré sme jej pripravili s predstihom. Dúfajme spoločne, že všetko dobre dopadne.

Po kliknutí na tlačítko sa vám v novom okne otvorí
interaktívna mapa s GPS súradnicami orlice Aničky.

Chytáme sa za hlavy, Anička je v Malawi…

Orlica Anička je na ceste domov. Niekoľko dní sa zdržiavala západne od tretieho najvačšieho jazera Afriky – Malawi, v štáte rovnako nazvanom. Pritom lietala a lovila na uzemí Národného parku Nyika a rezervácie Kaminga forest v okolí mesta Mzuzu. Jej návrat na hniezdisko na Liptove očakávame niekedy v polovici apríla. Aby sme jej a Arnoldovi zlepšili možnosti na hniezdenie, rozhodli sme sa im postaviť nové priestranné hniezdo na vysokom smreku, zabezpečené drevenou podperou proti spadnutiu. Už len dúfať, že sa im bude páčiť, pozrite a posúďte sami

Anička už letí domov!

Letoví dispečeri Správy TANAP pátrali po Aničke 54 dní. Už len tí najskalnejší verili, že sa nestalo nič zlé a kontakt sa obnoví. Naposledy sa ozvala z Mozambiku 13.1. 2016 v blízkosti mora, kde pred týždňom na pobrežie vyplavilo časť trosiek lietadla Boeing 777, ktoré pred dvoma rokmi zmizlo bez stopy počas letu z malajzijského Kuala Lumpur do čínskej metropoly Peking.

Veľa našich priaznivcov nám podľa tohto príbehu písalo „čierne“ scenáre, že technika Aničke zlyhala (po trojročnej záruke), prípadne, že sa jej stalo niečo zlé, možno, že aj uhynula po dlhej dvojmesačnej odluke. Dňa 7.3. 2016 nastal deň D a zo Zimbabwe prišiel dlho očakávaný kontakt.

Technika ani Anička, zdá sa, nezlyhali a po 54 dňoch odmlky je už opäť na dlhej náročnej ceste domov. Tak dlhú pauzu bez signálu sme ešte neevidovali.

V treťom roku do letového poriadku teda poznačíme 7. marec 2016 ako návrat Aničky späť na Slovensko. Letecký presun koridorom na zimoviská juhovýchodnej Afriky jej každý rok trval okolo 40 dní. Najjužnejšie zaletela v roku 2015 do štátu Svazijsko (Swaziland) a ešte južnejšie až do Jar, len 30 km od Indického oceánu. Pozrite si letový denník z roka 2015

Zimoviská s dobrou potravnou ponukou každoročne nachádzala v národných parkoch  Zambie, Zimbabwe a Mozambiku. Návrat späť k svojmu hniezdu pod Tatrami v roku 2014 Anička naplánovala a začala letieť  domov na sever 3. marca. V roku 2015 to bolo o 2 dni neskôr 5. marca z Mozambiku.

Veľká radosť pre nás všetkých je, že Anička prežila ďalšiu sezónu na Africkom kontinente a smeruje domov. Zaželajme jej spoločne šťastnú cestu.

Erika Feriancová
zoológ
Správa TANAP


Diskusia