Občianske združenie LES

Orlica Anička sa pripravuje na ďalekú cestu

Energia pre prírodu

7. september 2015 18:25

Je to už 3. rok sledovania samičky orla krikľavého. Vďaka miniatúrnej vysielačke na jej chrbte sa dozvedáme ďalšie zaujímavé údaje z jej života.

Je to už tretí rok, ako sme začali sledovať samičku orla krikľavého. Vďaka miniatúrnej vysielačke na jej chrbte, sa dozvedáme ďalšie zaujímavé údaje z jej života. Anička počas tohto obdobia absolvovala dvakrát náročnú púť do Južnej Afriky a späť. Druhú zimu prekonala vzdušnou čiarou do Mozambiku rekordných 8 400 km a zaletela takmer až k brehom Indického oceánu.

V roku 2013 a 2014 vychovala spolu s partnerom Arnoldom vždy po jednom mláďati. Druhé hniezdenie bolo dosť dramatické, lebo po víchrici sa začalo hniezdo zosúvať a hrozilo jeho spadnutie aj s mláďaťom, čo sme mohli sledovať v priamom prenose cez kameru. Hniezdo sme spevnili a mláďa v auguste šťastne vyletelo. Tento rok naše orly podľa pozorovaní nezahniezdili, aj keď sa zdržovali celú dobu na hniezdisku a v jeho okolí. Navyše, ich minuloročné hniezdo v apríli 2015 obsadila kuna a porodila v ňom mladé. Jedno z mláďat Arnold chytil a odniesol preč...

V septembri by mala Anička opäť vyštartovať na svoju ťahovú cestu smerom na juhovýchod. Poletí do Maďarska cez rumunské Karpaty a Turecko , okrajom Čierneho a Stredozemného mora a ďalej cez Sinajský polostrov popri Červenom mori do Afriky. Keď Anička začne migráciu, budeme vás informovať. Medzitým si môžete prečítať jej pôvodný letový denník.

 

Pavol "svišť" Ballo
krajinár
Správa TANAP


Diskusia