Občianske združenie LES

O svišťoch a kamzíkoch na filmovom festivale

Energia pre prírodu

17. marec 2015 09:37

Za Správu TANAP neprestajne zdôrazňujeme, že spolupráca ochranárov na riešení problematiky skialpinizmu a horolezectva v Tatrách je nevyhnutná.

Správe Tatranského národného parku dramaturgia 16. Medzinárodného festivalu horského filmu, ktorý sa konal od 11. do 15. marca v Bratislave, ponúkla prepojenie prednášok športových aktivít horolezectva, skialpinizmu a vysokohorskej turistiky v súvislosti s ochranou prírody v alpínskom stupni Tatier.

V hlavnom bloku prednášok, ktoré sa svoje športové aktivity predstavili výkonní horolezci a skialpinisti bratia Miroslav a Rastislav Peťovci. Za Správu TANAP som predstavil glaciálne relikty Tatier kamzíka a svišťa. Vysvetlil som, ako tatranské endemity vnímajú prítomnosť človeka vo svojom teritóriu v lete a v zime, pripomenul som dôležité pravidlá, ktoré sú systematicky zapracované v Návštevnom poriadku Tatranského národného parku a vysvetlil, či pri primeranom správaní v alpínskom stupni človek pôsobí deštrukčne.

Za Správu TANAP neprestajne zdôrazňujeme, že spolupráca ochranárov na riešení problematiky skialpinizmu a horolezectva vo Vysokých a Západných Tatrách je nevyhnutná pre ochranu svišťa a kamzíka. Pokiaľ dokážeme vnímať prírodu, máme k nej vytvorený hlbší vzťah a poznáme základné pravidlá jej ochrany, športové aktivity sa dajú vykonávať bez toho, aby sme tatranskej prírode škodili.

Svojou ohľaduplnou prítomnosťou môžeme pri dodržiavaní Návštevného poriadku napomáhať ochrániť tento veľmi citlivý alpínsky stupeň.

Pavol "svišť" Ballo
krajinár
Správa TANAP


Diskusia