Občianske združenie LES

Letový denník orlice Aničky (2015)

Energia pre prírodu

29. december 2015 10:00

Rozhodli sme sa, že z letov orlice Aničky, kedysi známej pod menom Arnold, dáme aj toho roku dohromady tento letový denník.

Po dlhých šiestich týždňoch čakania sa Anička ozvala z Mozambiku

29. december, Národný park Zinave – Signál vysielačky sa nám stratil na dlhší čas. V riedko osídlenej oblasti pokrytie signálom GSM nie je také, ako by sme si v priali. Veľký vplyv na kontakt s rodným Liptovom mali tiež lokálne meteorologické cyklóny. Na miniatúrny solárny panel orlice dlho nesvietilo slniečko. Schovávala sa v korunách stromov,  mohli sme len vyčkávať a dúfať, že sa jej nič zlé neprihodilo.

Udržuje si stále južný kurz. Doteraz za necelých 100 dní preletela hranice devätnástich štátov. V minulých dňoch sa pohybovala na miestach, ktoré dôverne pozná z minuloročných migrácií. Aktuálne však zaletela do Mozambiku, kde je po prvý raz, 250 kilometrov od mora.

Tretím rokom migrácie Anička dodržuje svoju trasu putovania po africkej oblohe takmer ako cez kopirák. Vianoce a začiatok roka 2016 prežije pri dostatku potravinovej ponuky, ktorú jej africká savana ponúka, čo ukazujú jej posledné stanoviská.

 

Mgr. Erika Feriancová, zoológ
Správa TANAP

Anička v jednom z najviac znečistených miest na svete

24. november, Kabwe – Kvôli daždivému počasiu sme od našej orlice posledné dni nedostávali žiadne GPS pozície. Naposledy sme ju lokalizovali v blízkosti hraníc Demokratickej republiky Kongo a Zambie. Včera sa opäť ozvala. Nabrala južný kurz a teraz je už v centrálnej Zambii, severne od mesta Kabwe, ako vidieť na mape.

Širšie okolie tohto mesta je známe ťažbou veľkého množstva farebných kovov, napr. olovených rúd a kvôli tomu patrí medzi najviac znečistené územia Afriky. V takomto prostredí sa pýta Aničke zaželať veľa odvahy, a dať si pozor na ľudské nástrahy – keď sa v roku 1902 objavili pri Kabwe bohaté náleziská olova, Zambia bola ešte Severnou Rodéziou pod britským koloniálnym vplyvom a z dopadu ťažby na tamojších obyvateľov si nikto veľmi ťažkú hlavu nerobil. No ani s pribúdajúcimi rokmi sa starosť o zdravie ľudí a čistotu prostredia veľmi nezvýšila. Hodnoty koncentrácie olova v krvi detí 5- až 10-násobne prevyšujú úroveň povolenú v západných demokraciách krajinách.

P.S. Je to 2 mesiace aj týždeň čo Anička 16. septembra vyštartovala z Liptova.

Orlica Anička zaletela do Zambie

26. október, NP Sumbu – Zo severu Ugandy si to Anička namierila na juh pozdĺž obrovského Viktoórinho jazera do Tanzánie a dostala sa tak cez rovník na južnú pologuľu. Neskôr oblietala z východnej strany ďalšie známe jazero Tanganyika a popri jeho južnom okraji vletela do Zambie. Posledná jej pozícia bola v blízkosti Národného parku Sumbu. Je to už 50. deň od štartu z hniezdiska na Liptove. Vzdušnou čiarou prekonala takmer 7-tisíc kilometrov.

Orlici Aničke sa zapáčilo v Národnom parku Kundelungu

7. november, NP Kundelungu – Opustením svojho hniezdiska rodného Liptova, Anička preletela od 16. septembra na svojej migračnej trase už 16 štátov.

Preletom južného konca jazera Tanganyika zmenila migráciu západným smerom. V tomto koridore letela aj predošlé 2 roky. Za cieľ cesty si vybrala obrovský Národný park Kundelungu v Demokratickej republike Kongo. Má rozlohu vyše 500 000 hektárov.

Odbočenie na západ si vysvetľujeme tým, že v chránenom území nachádza dostatok potravy a nazbiera tu nové sily na ďalšiu cestu. Pri lovení potravy v savane sa tu stretáva s typickou stredoafrickou faunou.

Spoločne budeme sledovať aj jej minuloročnú trasu, keď oblasť svojho zimoviska posunula juhovýchodne, takmer až k brehom Indického oceána. Možno nás znovu prekvapí a zmení oblasť zimoviska. O tom nás bude informovať jej vysielačka.

Anička sa kochá vodopádmi v Ugande

16. október,  Murchison Falls – Posledná pozícia liptovskej orlice sa nachádzala v Sudáne v Národnom parku (NP) Dinder. Po dlhých dňoch čakania opäť prišli jej nové GPS súradnice. Postupne preletela západným okrajom Etiópie, kde navštívila NP Gambela, do Južného Sudánu cez NP Boma a rezerváciu Kidepo. Ďalej plachtila ponad hranice severnej Ugandy a momentálne si už obzerá vodopády v NP Murchison falls, východne od jazera Albert.

Pohybuje sa teraz vo svojom obvyklom migračnom koridore.

Anička je už v severnej Afrike

4. október 2015, Egypt – Po Európe a Ázii priletela na tretí kontinent – do Afriky, kde na juhu má svoje zimoviská.

Po prenocovaní na severe Libanonu trasa kopírovala minuloročnú líniu ďaleko od pobrežia Stredozemného mora cez vnútrozemie Izraela. V blízkosti Tel Avivu sa vyhýbala dvom veľkým letiskám, civilnému a vojenskému. Na migračnej miestni ornitológovia pri prelete ponad Izrael každoročne pozorujú aj niekoľkotisícový ťah orlov krikľavých letiacich v tomto koridore.

Ďalšiu noc prespala už v púštnych podmienkach v blízkosti Suezkého prieplavu. V roku 2014 sme vďaka GPS monitoringu zistili, že Anička vtedy zaletela južne 50 km východným brehom popri zálive – nevieme prečo. Možno sa nad lokalitou prehnala púštna búrka, ktorá ju zmiatla. Po zistení svojho omylu sa vrátila na sever aby obletela vodnú hladinu, ktorej sa migrujúce vtáky pre zlé letové podmienky vyhýbajú.

Po prekonaní Suezu Anička prelietava už nad egyptským územím. Letí nehostinnou suchou oblasťou medzi Suezkým zálivom a tokom rieky Níl.

Do tohtoročného palubného denníka si Anička zapísala 19. deň.

Anička preletela pobrežné hory v nepokojnej Sýrii, nocovala už v Libanone

2. október 2015, Libanon – Naprieč Tureckom sa Aničke letelo oveľa rýchlejšie. Teplé počasie a slnečné lúče na oblohe podporujú vznik mohutných termických prúdení, ktoré unášali krídla Aničky bez námahy náhornou plošinou stredom Turecka smerom na juh. Obletela jazero Beysehir, s plochou ako náš Liptov, je vo výške 1 121 m n. m. V Osmanskej provincii prečkala noc, následne obletela najvýchodnejší záliv Stredozemného mora na juhu Turecka. Toto územie je križovatkou sťahovavých vtákov, teda aj orlov krikľavých. V dlhej púti na svoje zimoviská sa tu stretávajú orly zo západného Turecka s našimi orlami zo severu a orlami z východu. Tu už letia spoločne vo svojom migrujúcom koridore na juh.

Z južného Turecka si to namierila na hrebene vysokých pobrežných hôr Sýrie. Obavy ktoré sme mali sa rozplynuli, prelet ponad vojnové zóny zvládla rýchlo. Nocovala už za hranicami Sýrie v Libanone.

Zatiaľ máme dostatočné pokrytie signálom siete GSM, cez ktorú dostávame údaje prichádzajúce priamo od Aničky. Tešíme sa zo zdarného preletu cez „najhorúcejšie“ konfliktné vojenské územie v Sýrii. Čaká ju ešte niekoľko vojnových konfliktných zón, pokiaľ priletí na juh Afriky.

Anička letí na svoje zimoviská oproti minulému roku s predstihom niekoľkých dní. Dôvod je pravdepodobne ten, že keď tento rok nehniezdila, má veľa energie, ktorá ju rýchlejšie ženie na zimoviská. Spoločne sledujme ako sa jej bude dariť. Dúfajme, že náročný prelet cez pol zemegule zvládne bez ujmy.

Anička opustila Európu, po deviatich dňoch je v Ázii 

26. september 2015 – Od poslednej pozície zo severovýchodného Bulharska Anička čelila zlému počasiu. Meteorologický radar ukazoval nepokojné daždivé počasie, ktoré sa valilo cez Balkán. Ďalšiu noc prečkala ešte na európskej časti Turecka. Odtiaľ jej trasa viedla priamo na Istanbul.

Prekážkou pre migrujúcich vtákov lietajúcich veľké vzdialenosti je vodná hladina, nad ktorou sa nevytvárajú termické prúdy nápomocné pri preletoch. Takúto prekážku, Marmarské more, uvidela Anička pred Istanbulom. Veľké mesto z tohto dôvodu sa rozhodla obletieť severne, tak ako minulý rok. V tomto koridore bola stále nad pevninou.

Bospor je prieliv medzi európskou a ázijskou časťou Turecka, teda medzi Balkánskym poloostrovom a Malou Áziou. Po preletení Bosporu- najužšieho medzikontinentálneho prielivu na zemi sa Anička dostala do Ázie, kde na severe Turecka 26. septembra 2015 evidujeme jej posledné pozície.

Anička preletela hrebeň rodných Karpát, nocuje už v Bulharsku

21. september 2015 – Zo Slovenska tento rok migruje o čosi východnejšie. V roku 2014 cestou do Afriky naše hranice na Ukrajinu preletela pri Čope, teraz severne nad Užhorodom. Cez najvýchodnejší cíp Maďarska, zdá sa, mala ničím nerušený let.

Do Rumunska vletela pri meste Satu Mare, preletela jeho okrajom. Odtiaľ priamočiaro k úpätiu Karpát, popod Brašov. Pri prelete hrebeňa Karpát si vyhliadla dlhé doliny s vysokými úbočiami kde využila svahové prúdenie. Letový kurz po preletení hôr si vybrala ako minulý rok severným okrajom Bukurešti, ponad runway frekventovaného letiska. Pravdepodobne v momente preletu nebol na letisku veľký ruch.

Jej poslednú pozíciu 21. septembra 2015 vidíme už za Dunajom v severovýchodnom Bulharsku, nocuje medzi mestami Silistra a Ruse.

Anička opustila hniezdisko

17. september 2015 – V polovici septembra sťahovavé orly krikľavé postupne opúšťajú Slovensko a mieria na svoje africké zimoviská. Orlica Anička sa v porovnaní s minulým rokom vydala na ďalekú cestu len s dvojdňovým rozdielom. Odletela v stredu 16. septembra, kým v roku 2014 to bolo o dva dni neskôr – 18. septembra.

V ranných hodinách sa ešte zdržiavala na lovisku v blízkosti hniezdiska. Podvečer nám svoje pozície hlásila už z blízkosti Bardejova. Ďalej bude v ceste pokračovať pravdepodobne cez Maďarsko a Rumunsko, no to sa už nechajme prekvapiť, či bude kopírovať minuloročnú migračnú trasu.

Aničke prajeme príjemný let a stále rádiové spojenie.

 

Pavol "svišť" Ballo
krajinár
Správa TANAP


Diskusia