Občianske združenie LES

Legendárna orlica Anička prišla o mláďa, jej príbeh sa končí

Energia pre prírodu

7. júl 2016 08:00

Správa TANAP a Slovenské elektrárne 3 roky sledovali samičku orla krikľavého vďaka miniatúrnej vysielačke na jej chrbte. Prišiel čas, aby si oddýchla.

Orlica Anička, ktorú už niekoľko rokov sledujú pracovníci Správy Tatranského národného parku (TANAP), prišla o svoje mláďa. Kolegovia zo Správy TANAP sa vybrali fyzicky skontrolovať jej hniezdo, pretože spozorovali, že obaja rodičia sú dlhodobo vo vzduchu. Žiaľ, v hniezde našli len škrupinky, mláďatko sa orlici vyliahlo, ale bolo zabité, ťažko povedať, či to bola práca kuny, sovy či výra. Túto sezónu budú mať Anička s partnerom bez mláďatiek.

V minulosti mohli ochranári sledovať pohyb samičky orla krikľavého, ktorú nazvali Aničkou, pomocou miniatúrnej vysielačky umiestnenej na jej chrbte. Prvý rok si pritom mysleli, že pozorujú samca, ktorému ľudia na internete vybrali meno Arnold. Až po prvom návrate z orlieho zimoviska v Afrike zistili, že Arnold je vlastne Aničkou.

V apríli 2016 však orlici pri už treťom návrate na Slovensko pravdepodobne odpadla fotovoltická vysielačka. Aktuálne ju tak ochranári pozorujú len ďalekohľadom. Nepodarilo sa zrealizovať ani online prenosy z umelo vytvoreného hniezda, ktoré jej pripravili a kde už bola nachystaná aj kamera. Anička si napokon vybrala iné hniezdo, a to po myšiakoch hôrnych. A tak nastal čas, aby si sledovaná orlica oddýchla od návštev ochranárov.

Pozrite si: Mapa letu orlice Aničky 2016

Samozrejme, sporadicky ju ochranári zo Správy TANAP budú kontrolovať, pretože všetky hniezdiace páry orlov krikľavých evidujeme aj z titulu ochrany. Ale toto je už definitívna bodka za príbehom Aničky.

Miniatúrnu solárnu vysielačku s hmotnosťou 30 gramov na chrbát orlice pracovníci Správy TANAP vďaka podpore od Slovenských elektrární umiestnili v auguste 2013. Vždy vedeli, kde sa presne Anička nachádzala a mohli sa dozvedieť zaujímavé údaje z jej života. Počas tohto obdobia absolvovala orlica trikrát náročnú púť do Južnej Afriky a späť. Počas druhej zimy prekonala vzdušnou čiarou do Mozambiku rekordných 8 400 km a zaletela takmer až k brehom Indického oceánu.

Pozrite si: Denník orlice Aničky 2015

Ochranári sa zhodujú na tom, že sledovanie jej neuveriteľného putovania medzi Liptovom a Južnou Afrikou poskytlo unikátne informácie zo života orla krikľavého.

Mgr. Erika Feriancová, zoológ
Správa TANAP


Diskusia