Slniečko pri ŠZŠI V. Predmerského v Trenčíne

Jasmínka: Nová terapeutická miestnosť pre deti

Energia pre život

13. máj 2015 11:00

Dve percentá a dobrovoľníci zo Slovenských elektrárni pomohli špeciálnej základnej škole

Terapia snoezelen (čítaj snúzelen) je metóda, ktorá prebúdza všetky zmysly, ideálna pre deti s mentálnym a zdravotným znevýhodnením a pre autistov. Využívame ju aj v Špeciálnej základnej škole V. Predmerského v Trenčíne, do ktorej už niekoľko rokov chodia v rámci akcie Naše mesto dobrovoľne pomáhať zamestnanci Slovenských elektrární. Aj vďaka ich dobrému srdcu sme mohli 13. mája otvoriť nové terapeutické priestory.

Deti vďaka metóde snoezelen prežívajú najrôznejšie pozitívne pocity – radosť, šťastie, bezpečie. Pôsobí na ich optické, zvukové, hmatové, čuchové aj chuťové vnemy a samé si môžu vybrať v špeciálne zariadenej miestnosti podnet, ktorý je im príjemný: vibračnú vodnú posteľ, farby meniacy valec s rybičkami, hojdacie kreslo v tvare listu či obrázkové kotúče premietané na stene. Miestnosť pre snoezelen je celá biela, s bielymi stenami, kobercami, pomôckami aj zariadením. Rovnako okná musia byť zamaľované bielou farbou. Využívaná je na relaxáciu, aromaterapiu alebo masáže a u detí má navodzovať pocit bezpečia, ktorý všetci vnímajú počas prenatálneho vývoja – pred narodením.

Na začiatku všetkého bol projekt s názvom Jasmínka. Potom sme cez portál energiaprekrajinu.sk poslali do Slovenských elektrární žiadosť o 2 % z asignácie daní. „Vedeli sme, že aj napriek finančnej náročnosti projektu dokážeme špeciálnej škole pomôcť ušetriť, ak sa do toho vložia naši zamestnanci – dobrovoľníci s odbornými skúsenosťami,“ hovorí Veronika Čičová, koordinátorka projektov z úseku Externé vzťahy a udržateľný rozvoj Slovenských elektrární. „Keď prišla vynikajúca správa od pani riaditeľky, že sa jej podarilo zohnať potrebné prostriedky na vybavenie miestnosti, pustili sme sa do práce.“

Prvá dobrovoľná brigáda zamestnancov Slovenských elektrární v roku 2014 bola zameraná na špinavú a prašnú robotu. Cez niekoľko desiatok metrov dlhú chodbu a v samotnej miestnosti bolo potrebné podľa projektu vysekať drážky pre nové rozvody elektriny. „Bolo ich dosť – vzhľadom na budúce vybavenie. Naši chlapi to však zvládli za jedno dlhšie popoludnie. Ubehol ani nie mesiac a po dokončení elektroinštalácie sme opäť prišli  – tentoraz vymaľovať steny,“ dodáva Veronika.

Postupne miestnosť nadobudla svoju súčasnú podobu, naplnila sa zariadením a 13.  mája 2015 ju oficiálne otvorili. Slovenské elektrárne, ako najvýraznejší partner projektu, sa stali krstnými rodičmi Jasmínky. Za všetko hovoria slová pani riaditeľky Aleny Gašparovičovej: „Pomohli ste nám splniť si sen. Obrovská vďaka. Bez vášho príspevku by sme miestnosť nedokázali zariadiť. Okrem príbuzných detí, a tých je veľmi málo, keďže máme prevažne deti z detských domovov, nám ešte nikto iný takto nepomáhal – aj fyzicky, vlastnými rukami. Dobrovoľne sa prísť narobiť, zaprášiť, vo svojom voľnom čase – klobúk dolu. V elektrárňach máte úžasných kolegov.“

 

Slniečko pri ŠZŠI V. Predmerského v Trenčíne


Diskusia