Prievidzský parostrojný spolok

Elektrárne Nováky z parného vlaku

Energia pre kultúru

6. máj 2016 08:56

Na nostalgickej jazde parným vlakom z Veľkých Bielic do Prievidze zažijete v sobotu 14. mája aj jedinečnú prehliadku uhoľnej elektrárne.

Pri príležitosti 120. výročia príchodu prvého vlaku na hornú Nitru pripravili Prievidzský parostrojný spolok v spolupráci s mestom Prievidza nostalgické jazdy parným vlakom. Lokomotíva s noblesným menom Šľachtičná bude ťahať súpravu siedmich vozňov na trase z Prievidze do Veľkých Bielic a späť. Hlavným partnerom sú Slovenské elektrárne. Prečo podporili takúto akciu?

Má parná lokomotíva niečo spoločné s elektrárňou?

Možno na prvý pohľad nie. Parné lokomotívy boli v určitej časovej etape využívané aj v areáli závodu na posun vagónov po vlečke, dokonca privážali ťažké transformátory pri výstavbe blokov. Para ako taká však zohráva dôležitú úlohu nielen pre chod parnej mašinky, ale aj samotnej elektrárne. V jadrových a tepelných elektrárňach sa voda premenená na paru odvádza na lopatky turbíny. Jej hriadeľ roztáča generátor, ktorý vyrába elektrickú energiu. Vďaka pare máme možnosť prepraviť sa na želané miesto, prináša taktiež svetlo a teplo do našich domovov.

Prvý vlak bude z Prievidze odchádzať o 7:35 ráno, z Veľkých Bielic bude vypravený o 10:14 h. V čase od 11:15 h do 11:40 h zažijú malí aj veľkí výletníci jedinečnú prehliadku Elektrární Nováky priamo z parného vlaku. Je to po prvýkrát v histórii Slovenska, čo príde parná lokomotíva s cestujúcimi do areálu elektrárne. Do priemyselných podnikov sa ľudia vlakom nedostanú vôbec, v tomto sú Elektrárne Nováky priekopníkom.

Cestujúci uvidia počas prehliadky elektrárne ekologizované bloky č. 1 a 2 prevádzky ENO B. V roku 2015 boli na nich realizované rozsiahle opatrenia na zníženie emisií. Celková investícia bola takmer 40 miliónov eur a priniesla výrazné zníženie emisií prachu, oxidov dusíka a oxidu siričitého.

Príchod vlaku do Prievidze je naplánovaný na 13.00 h. Na návštevníkov čaká v areáli železničnej stanice bohatý kultúrny program, sprievodné aktivity ako aj výstava rušňov a historických vozňov. Na zimnom štadióne v Prievidzi sa bude konať Hornonitriansky modelársky deň. Budú tam vystavené modulové koľajiská a dynamické ukážky modelov áut, tankov, lietadiel a vrtuľníkov.

Jazda druhého parného vlaku na trase Prievidza - Veľké Bielice je naplánovaná popoludní, s odchodom z Prievidze o 14:45 h a príchodom o 17:50 h. Oba parné vlaky zastavujú aj v staniciach a zastávkach Nováky, Zemianske Kostoľany, Oslany, Veľké Uherce a Partizánske. Jednosmerné cestovné na trase Prievidza - Veľké Bielice stojí 5 eur, detský lístok 3 eurá (deti do 15 rokov). Lístky sa budú predávať na nástupištiach a vo vlakoch. Cestovný poriadok ako aj ostatné informácie nájdete tu.

Tešíme sa na vašu účasť! Pozývame vás na túto jedinečnú akciu plnú nezabudnuteľných zážitkov.


Diskusia