Energia pre život

1. november 2013 17:22

Od vzniku nadačného fondu do roku 2012 navštívili známi detskí divadelní herci 86 zariadení po celom Slovensku a odohrali 848 divadelných predstavení.

Od vzniku nadačného fondu do roku 2012 navštívili známi detskí divadelní herci 86 zariadení po celom Slovensku, odohrali 848 divadelných predstavení a zúčastnili sa 11 benefičných akcií organizovaných na podporu nadačného fondu. V roku 2013 sme mohli vďaka podpore od Slovenských elektrární opäť obnoviť predstavenia klaunov venované deťom v zariadeniach po celom Slovensku. Náš Klaun Pepele, Havo Slavo, Aďo Ohrádka, Vlado Kulíšek a Oľga Hoffmannová navštívili 6 domovov sociálnych zariadení a deti sa nevedeli vynadívať a vytešiť.

Podobne to vnímajú aj špeciálni pedagógovia v týchto zariadeniach: "Už niekoľko rokov prichádzajú do DSS Horelica umelci z nadácie Dr. Klauna. Deti sa na túto udalosť veľmi tešia. Umelcov zväčša poznajú a vedia, že to zasa bude niečo zaujímavé. Umelci predstavujú svoje vystúpenia pútavou a pre naše deti zrozumiteľnou formou. Deti sa aktívne zapájajú do programu a stávajú sa tak dôležitými, čo veľmi pozitívne pôsobí na ich sebavedomie. Všeličo nové sa naučia, alebo si  zopakujú. Umelecký zážitok sprostredkovaný v pohodlí nášho zariadenia bez nároku na honorár je aj tak na nezaplatenie."

Opýtali sme sa aj našich detských divadelníkov, čo pre nich tieto vystúpenia znamenajú: "Som profesionálny mím a hrám ročne stovky predstavení pre deti na Slovensku aj v zahraničí. A keď sa ma ľudia pýtajú, čím sú pre mňa predstavenia Dr. Klauna iné, tak odpovedám, že ničím. Predstavenia pre deti sú predstaveniami pre deti, nech už sú zdravé, alebo choré. Len tieto "naše" deti majú niekedy troška problém s pohybom, niekedy ich niečo bolí, niekedy nie všetko vedia pochopiť a najmä – väčšinou nemajú možnosť navštevovať divadlo. Možno preto sú vďačnejšie a spontánnejšie ako iné deti. Vždy po odohraní takého predstavenia si hovorím – keď aspoň na minútu zabudli na svoje trápenie, tak to malo význam!"

Vlado Kulíšek


Diskusia