Mesto Dobšiná

Dobšinský kopec – Majstrovstvá Európy pretekov automobilov do vrchu

Energia pre šport

1. júl 2017 11:21

Prestížne vrcholné podujatie zaradené do seriálu pretekov FIA odštartuje v júli 2017 už svoj 31 ročník.

Všetko sa začalo v roku 1973, kedy preteky zaradili do oblastného preboru a na štart sa celkovo postavilo 42 jazdcov z deviatich okresov bývalého Československa. Po nultom a následných dvoch ročníkoch prišla dlhá osemročná pauza. Jej dôvodom bol nekvalitný povrch trate.

Nadšenci z Dobšinej však našli svoju podporu aj u vtedajšieho riaditeľa Vodných elektrární Dobšiná, ktorý vzal na plecia funkciu predsedu organizačného výboru. Mohlo sa teda začať – ako inak ako s partiou dobrovoľníkov – s úpravou trate. Cieľ bol splnený, vtedajší Zväzarm opätovne povolil štart pretekov. Tu začala svoju púť „elektrárenská éra“, vďaka ktorej sa znovu naštartovalo organizovanie pretekov pod názvom Dobšinský kopec. Do roku 1990 Dobšinský kopec zaznamenal ešte niekoľko prestávok, ale od roku 1990 prišla konečne dlhoročná šnúra, ktorá trvá až do dnes.

Nadšenie, vášeň a schopnosť organizátorov pripravovať každoročne kvalitné preteky s dôrazom na bezpečnosť jazdcov a divákov doviedla Dobšinský kopec najskôr do českých majstrovstiev, Zóny strednej Európy a od roku 2012 je úsilie organizátorov odmenené zaradením preteku do seriálu Majstrovstiev Európy pretekov automobilov do vrchu.

Ďalší z týchto pretekov odštartuje už onedlho – od 21. do 23. júla 2017.

Príďte sa pozrieť na preteky, zažiť trochu adrenalínu, a spojiť si výlet do Dobšinej nielen s Dobšinským kopcom ale aj s prechádzkou po meste baníkov s nádhernou radnicou, či potulkami po okolí.

Dobšiná leží v hlbokom údolí na rozhraní Slovenského Rudohoria a Národného parku Slovenský raj a len pár kilometrov od mesta je jedna z najkrajších jaskýň – svetoznáma Dobšinská ľadová jaskyňa.

Zdroj: www.dobsinskykopec.com


Diskusia