AMAVET – Asociácia pre mládež, vedu a techniku

Do atómky cez pol Slovenska – prešovskí gymnazisti navštívili Mochovce

Energia pre vzdelanie

3. február 2016 09:00

Čo iné môže potešiť mladého človeka, ktorý sa zaujíma o vedu, ako navštíviť miesto, na ktoré sa len tak nedostane?

Ako hovorí staré porekadlo: ,,Nebuď priveľmi aktívny, lebo budeš rádioaktívny." Všetkým je nám známe, že človek pri veľkej aktivite a snahe môže toho veľa pokaziť. No pre študentov Gymnázia sv. Mikuláša v Prešove, ktorí sú aktívni na hodinách biológie a pracujú v klube AMAVET 957 pri pani učiteľke RNDr. Miriam Feretovej, to bol zaslúžený darček. Čo iné môže potešiť mladého človeka, ktorý sa zaujíma o vedu, ako navštíviť miesto, na ktoré sa len tak nedostane?

Jadrová elektráreň Mochovce a Energoland sú v tom prípade miesta ktoré vedia nabudiť. A preto sa skupinka nadšených študentov vydala na dlhú cestu naprieč Slovenskom. Cesta sa niesla v dobrej nálade za spevu maturantov našej školy a pojedania chutných zásob našich špájz.

Hneď po dorazení na miesto nás očaril Energoland, ktorý ponúka človeku veľa zaujímavých atrakcií. Či už to je 3D kino s Odyseou energie, vďaka ktorému je nám opäť viac jasnejšia celá evolúcia, alebo interaktívne hry, ktoré okrem zábavy priniesli aj edukatívny zážitok. Veľkú pozornosť taktiež pútal stroj času, vďaka ktorému sme mali možnosť nahliadnuť do histórie vývoja vedy a techniky a objavov, ktoré najviac ovplyvnili populačnú explóziu ľudstva.

Po následnej prehliadke sme sa odvážne vybrali do elektrárne, ktorá predstavovala čerešničku na torte za celým dňom. Po rozdelení na skupinky a dôsledne prísnej kontrole sa nám v plnej kráse naskytla príležitosť vidieť to, po čom môže bežný študent iba snívať. Hrdosť? Určite áno. Už len myšlienka na to, koľko múdrych a zodpovedných ľudí tam pracuje a dbá, aby všetko správne klapalo, je uchvacujúca.

Všetko, čo sme mali možnosť vidieť, nás veľmi zaujalo a oboznámilo s mnohými zaujímavými faktmi. Aj napriek tomu, že prehliadka zbehla rýchlo, a my sme opäť boli v autobuse hladno vyjedajúc posledné zásoby, nám tieto nezabudnuteľné zážitky navždy ostanú v našej pamäti.

Chceli by sme touto cestou poďakovať všetkým, ktorí nám umožnili zažiť tento perfektný deň a nazrieť do kútov sveta vedy a techniky 21. storočia.

 

Tatiana Kohútová


Diskusia