Občianske združenie LES

Denník orlice Aničky

Energia pre prírodu

27. apríl 2015 18:54

Rozhodli sme sa, že z letov orlice Aničky, kedysi známej aj pod menom Arnold, dáme dohromady tento letový denník.

ANIČKA JE DOMA!

Liptov 27. apríl 2015 – z Rumunska pokračovala Anička popri ukrajinsko-maďarskej hranici na Slovensko. Letela neďaleko Trebišova, Košíc a Prešova pomedzi Spišskú Belú a Kežmarok smerom na severozápad. Tu už pravdepodobne oblietala prichádzajúcu búrku a míňajúc Lendak a Ždiar sa dostala až k Belianskym Tatrám, kde prenocovala nad obcou Tatranská Javorina.

Skoro ráno nasledujúceho dňa na naše prekvapenie pokračovala do Bielovodskej doliny a vzápätí preletela vôbec prvý krát až do Poľska. V Doline piatich poľských plies konečne zamierila na juhozápad a v nadmorskej výške asi 2 000 m.n.m. prekonala hrebeň a cez Hladké sedlo vkĺzla opäť k nám, do nádhernej Kobylej doliny v Západných Tatrách. Do Tichej doliny preletela hrebeňom Liptovských Kôp za Krížnou. Odtiaľ cez, Bystrú, Kamenistú, Račkovú, Jamnickú, Studenú a Žiarsku dolinu sa dostala do Liptovskej kotliny.

Prílet na hniezdo, kde ju už netrpezlivo očakával samček, sme zaznamenali v pondelok 27. apríla ráno, o 08:30. Z Mozambiku sa tak Anička domov šťastne vrátila po dlhých 7 mesiacoch!


UPOZORNENIE: Ak používate internetový prehliadač Google Chrome, tak jeho posledná verzia 42 z apríla 2015 v pôvodnom nastavení nepodporuje spúšťanie NPAPI plug-in, akým je paradoxne aj Google Earth. Pre zmenu nastavenia a opätovné naštartovanie pluginu Google Earth v prehliadači Google Chrome zmeňte nastavenia podľa tohto obrázka. Zmena sa prejaví až po reštarte Google Chrome. Úplné zrušenie podpory NPAPI plánuje Google vo verzii 45 prehliadača Chrome, ktorá by mala vyjsť v septembri 2015.


LIPTOVČANKA LETÍ TRANSYLVÁNIOU

24. apríl 2015 – Anička v rýchlom tempe preletela okrajom Marmarského mora severne od Istanbulu do európskej časti Turecka. Pokračovala ďalej cez Bulharsko a 24. apríla, keď sme u nás oslavovali Juraja, orlica obedovala v Rumunsku, južne od Bukurešti. Čakal ju prelet rumunských Karpát...

PS: Opustila Áziu cez Bospor, už je v Európe, v tom nie je rozpor

ANIČKA JE V TURECKU

19. apríl 2015 – Posledné dni liptovská orlica veľmi zrýchlila. Prefrčala cez Suezský záliv z Egypta do Izraela a dostala sa do Ázie. Potom pokračovala v rýchlom tempe po známej migračnej trase cez Libanon a Sýriu až do juhovýchodného Turecka . Prekonala veľmi nebezpečnú oblasť, kde sa / s výnimkou Izraela / celoročne intenzívne poľuje na všetky druhy vtákov – neborákov.

Verte, až sa mi otvára nožík vo vrecku ... ale, Anička je šťastne v Turecku!

ANIČKA JE V EGYPTE

14. apríl 2015 – V Ugande sa pomerne dlho zdržala, asi kvôli zlému počasiu... Ale teraz už opäť zrýchľuje. Preletela cez Južný Sudán, Etiópiu a Eritreu do Egypta. Oproti minulému roku ma sklz zhruba 3 dni. Okrem našej orlice meškajú aj niektoré nemecké a estónske orly. Keď Anička preletí Suezsky záliv v Červenom mori, bude už na ázijskom kontinente.

V AGENDE MÁ UGANDU

26. marec 2015 – Zo Zimbabwe na krátko vletela opäť do Mozambiku a odtiaľ na sever do Malawi, kde sa zdržala niekoľko dní. Potom zamierila cez Tanzániu na severozápad k obrovskému Viktóriinmu jazeru, ktoré je druhým najväčším jazerom na svete... Obletela ho zo západnej strany a dostala sa tak opäť do svojho obvyklého migračného koridoru. Posledná jej pozícia z 25. marca už bola za rovníkom v Ugande.

23. marec 2015 – Kým si Anička poletuje v rovníkovej Afrike, v našej agende bola inštalácia kamier (fotogaléria vyššie) a antén pri hniezde, do ktorého by sa mala vrátiť v apríli 2015. Viac informácií o živom vysielaní prinesieme už čoskoro.

ANIČKA VYŠTARTOVALA NA SEVER A VRACIA SA DOMOV

Dnes 3. marca, po vyše týždňovej odmlke, dala Anička o sebe opäť vedieť. Z Mozambiku si to namierila severozápadným smerom a vletela do štátu Zimbabwe. Posledná jej pozícia sa nachádza južne od mesta Maswingo (modrou čiarou na mape nižšie – pre prezeranie mapy potrebujete mať nainštalovaný Google Earth plug-in). Vlani slovenská orlica začala migráciu späť k svojmu hniezdu pod Tatrami o dva dni neskôr, teda 5. marca. Dúfame, že je v dobrej kondícii a zvládne náročnú trasu dlhú tisíce kilometrov.

P.S. Znes sa, Anka, z korún stromov, a leť rýchlo ku nám, domov...

PRI INDICKOM OCEÁNE

11. február 2015 – Hoc nie je kondor a nie je z Ánd, navštívila Swaziland. Pred pár dňami navštívila Anička v poradí už 25. štát Svazijsko /Swaziland/. Je to malý štát-kráľovstvo, medzi Mozambikom a Juhoafrickou republikou. Odtiaľto si to zamierila ešte ďalej na juhovýchod, opäť do JAR, len asi 30 km od Indického oceánu! Má tak už takmer na dohľad unikátny ostrov Madagskar.

ZAŽÍVA ROMANTIKU – PO PRVÝ RAZ JE V MOZAMBIKU

26. január 2015 – Cez víkend nám prišli od Aničky ďalšie nové a veľmi zaujímavé polohy. Po vletení do Juhoafrickej republiky, pred pár dňami, nabrala kurz priamo na juh. Teraz sa však otočila na východ a zaletela po prvý raz, ako ju 2 roky sledujeme, až do Mozambiku! Oproti minulému roku tak výrazne posunula oblasť zimoviska na juhovýchod. Pritom prelietala ponad asi najznámejšie veľkoplošné chránené územie Afriky, Krugerov Narodny park / vid foto /. Pozoruje tam levy, hrochy, žirafy a slony a pomaly by k návratu už mala chytať sklony...

ORLICA JE V JUHOAFRICKEJ REPUBLIKE A ZALETELA REKORDNE ĎALEKO

21. január 2015 – Liptovská orlica nás opäť prekvapila. Od začiatku jej sledovania /od septembra 2013 / ešte nikdy nebola tak ďaleko od hniezdiska, ako dnes. Zaletela do Juhoafrickej republiky a nachádza sa približne 200 km severne od hlavného mesta Johannesburg. Vzdušnou čiarou sa vzdialila od svojho hniezda na Liptove 8 300 km, koľko ale nalietala v skutočnosti je ťažké si čo i len predstaviť... Anička je vďaka minivysielačke prvý slovensky orol krikľavý zdokumentovaný na zimovisku v Juhoafrickej republike. A ešte želanie: "S blízkym príchodom jari, nech sa Ti v JAR-i darí !"

ANIČKA LIETA SAVANOU, NAD VÝCHODNOU BOTSWANOU

12. január 2015 – Posledné pozície orlice Aničky prišli od jazera Sua Pan v severovýchodnej Botswane. V tejto oblasti sa zdržuje už dlhšie. Asi je to vhodne územie s dostatkom potravy, pretože tu trávila veľa času aj minulý rok. Dúfame, že vysielačka ešte nejaký čas vydrží a zachytí aj začiatok jej ťahu späť domov na Slovensko.

Pavol "svišť" Ballo
krajinár
Správa TANAP


Diskusia