OZ Vagus

Bratislavská kaviareň zamestnáva ľudí bez domova

Energia pre život

3. november 2014 08:31

Dobre & Dobré – občianske združenie Vagus otvorilo prvú kaviareň v strednej Európe, ktorá zamestnáva ľudí na ceste z ulice.

Občianske združenie Vagus otvorilo prvú kaviareň v strednej Európe, ktorá zamestnáva ľudí na ceste z ulice. Kaviareň Dobre&Dobré sídli v Starej Tržnici v centre Bratislavy a svojou filozofiou, sortimentom a interiérom odkazuje na už neexistujúce kaviarne starého Prešporku. Sociálna kaviareň ako jedinečný projekt je dielom neziskovej organizácie Vagus.

Celý život na nich niekto ukazuje

„Nechceme kaviareň prezentovať ako priestor, ktorý zamestnáva ľudí bez domova. Nechceme, aby to bol dôvod, že k nám zákazníci chodia, alebo, aby sa sem prišli pozrieť ako do zoologickej záhrady,“ vyjadril sa Sergej Kára, predseda občianskeho združenia Vagus, ktoré projekt v tržnici rozbehlo. „Títo ľudia celý život cítili to, že si na nich niekto ukazuje.“

Šancu pracovať v kaviarni dostali traja ľudia, ktorí chodia do denného a integračného centra Vagusu na Mýtnej ulici v Bratislave. Osprchovať sa či najesť príde do Domca denne aj 80 bezdomovcov. Pracovať v kaviarni chcelo 25. Vagus urobil pohovory a troch poslal na školenie. Ľudia bez domova sa naučili ako podávať kávu, správať sa k zákazníkovi, aj ako prekonať strach z komunikácie. Pomáhala psychologička i socioterapeutka.

Obavy pred prácou neskrývali

Slavo má 34 rokov a je jedným z úspešných uchádzačov. Problémy s prácou má od 18 rokov, teda odkedy ho pustili z detského zariadenia. „Keď sa má spýtali, či túto chcem, povedal som - samozrejme. Je to omnoho lepšie ako žiť na ulici.“ Postupne si zvyká, vraví, hoci boli aj chvíle, keď zákazníkovi vydal menej peňazí, alebo zabudol objednávku.

Ľuďom z ulice pomáhajú v kaviarni profesionálni barmani. „Vďaka tejto kombinácii dokážeme zabezpečiť potrebný tréning pre ľudí na ceste z ulice a zároveň kvalitný servis pre zákazníkov,“ hovorí Sergej Kára z OZ Vagus a dodáva, že už teraz zamestnanci bývajú na ubytovniach a každé ráno dochádzajú do práce. „Predtým žili na ulici, a to je úplne iný spôsob života, úplne iné pravidlá ako chodiť do práce, ráno vstávať či mať šéfa,“ vysvetlil Kára.

Na ubytovni býva už aj 31-ročný Milan. Je vyučený murár, Vagusu začal vlani na jeseň pomáhať pri rekonštrukcii Domca. „Začal som sa vtedy cítiť inak. Že už som niečo viac, lebo pracujem, a že už dokážem niečo vytvoriť,“ hovorí. Normálne zamestnanie nemal dva roky, vtipne poznamenáva, že bol na dovolenke. Obavy pred prácou v kaviarni neskrýval. „No hneď, keď prišiel prvý zákazník, pomyslel som si, že je to výborné. Chodia sem úprimní ľudia,“ dodal. „Sme ako skladačka. Keď si niektorý z nás nevšimne, že niečo chýba, druhý ho musí doplniť, aby bolo všetko pripravené a všade čisto.“

Na ich miesta nastúpia ďalší

Ak budú mať ľudia bez domova dostatočné skúsenosti, sami by už mali zaúčať ďalších z ulice. „Po získaní potrebných skúseností sa zamestnanci uplatnia v komerčných prevádzkach a následne na ich miesta nastúpi nový personál,“ hovorí S. Kára. Podotýka, že zamestnávatelia nechcú dať prácu ľuďom s dlhmi alebo takým, ktorí nemajú trvalé bydlisko. Problém vidí v neexistujúcej legislatíve, ktorá by umožnila zvýhodniť zamestnávateľa, ktorý dá prácu sociálne vylúčenému človeku. 

Zisk z predaja v kaviarni poputuje na jej prevádzku a na neziskové projekty OZ Vagus. Celý sortiment, vrátane kvalitnej kávy, pochádza od slovenských malovýrobcov a zákazníci môžu ochutnať aj klasické slovenské špeciality ako Bratislavské rožky, domácu bábovku alebo Skalický trdelník a mnoho iného.

Vaša predstava mieri vysoko

V októbri 2013 vyhlásila nadácia Enel Cuore iniciatívu „Vaša predstava o solidarite mieri vysoko“, do ktorej sa zapojili aj kolegovia zo Slovenských elektrární. Projekty, ktoré predložili, sa uchádzali o granty v tisícoch eur. Počas jedného mesiaca mali zamestnanci možnosť na intranete hlasovať za projekty, ktoré ich najviac oslovili. Najväčší počet hlasov – 180 – spomedzi slovenských projektov získal práve projekt občianskeho združenia Vagus kaviareň Dobre&Dobré. Prvých šesť projektov s najväčším počtom hlasov postúpilo na posúdenie Správnou radou nadácie Enel Cuore, ktorá v apríli 2014 rozhodla o finančnej podpore štyroch projektov zo Slovenska. Každý zo 4 projektov získal polovicu finančnej podpory od Enel Cuore a polovicu od Slovenských elektrární. Na projekt Dobre&Dobré tak prispeli spoločne sumou vyše 16 tisíc eur.

V kaviarni Dobre&Dobré pomáhali s úpravou priestorov pred otvorením aj zamestnanci Slovenských elektrární. Ako dobrovoľníci sa zúčastnili na akcii Naše mesto 2014 a jedno celé poobedie venovali podpore tohto projektu.

 


Diskusia