Občianske združenie LES

Aničku z hniezda vysťahovala kuna

Energia pre prírodu

10. jún 2015 10:04

Orlica Anička po návrate z Afriky na Liptove párkrát navštívila svoje pôvodné hniezdo, tam ju však čakal nevítaný návštevník.

Orlica Anička sa koncom apríla šťastne vrátila zo zimoviska v juhovýchodnej Afrike a v priebehu apríla a mája bola viackrát pozorovaná v spoločnosti samca Arnolda. Ten aj niekoľko krát navštívil minuloročné hniezdo, kde ho však čakalo nemilé prekvapenie – kuna lesná.

Kuna, ako sa neskôr ukázalo, vo vnútri orlieho hniezda priviedla na svet minimálne jedno mláďa. Pomocou nainštalovanej kamery sa podarilo nafilmovať, ako Arnold telo mladej kuny  usmrtil a odniesol preč z hniezda. V posledných dňoch nastali technické problémy a online prenos z ich hniezda sa prerušil. Ukázalo sa, že pravdepodobne kuna prehryzla káble od kamery (foto v galérii).

Dúfali sme, že naše orly obsadia niektoré zo svojich hniezd v okolí, čo sa žiaľ nestalo. Príčinou môže byť, že tento rok majú nedostatok svojej najdôležitejšej koristi – hrabošov poľných. Anička a Arnold boli niekoľkokrát pozorovaní, ako v blízkosti hniezdiska chodia po lúkach a chytajú jašterice...

Okolie neustále monitorujeme a digitálna mapa v (foto v galérii) dokumentuje, že Anička prespáva v blízkosti hniezda.

Pavol "svišť" Ballo
krajinár
Správa TANAP


Diskusia