Občianske združenie LES

Anička z Liptova bola tri týždne uväznená v nepriaznivom počasí

Energia pre prírodu

24. november 2014 10:00

Do zimoviska cestuje už 68 dní. Mešká. Oproti vlaňajšku ju zdržalo počasie v Konžskej panve, južne od veľkých dažďových pralesov.

Na cestách do svojho zimoviska je už 68 dní. Meškanie oproti minulému roku zapríčinilo jej zdržanie v Konžskej panve, južne od druhej najväčšej plochy tropického dažďového pralesa na svete. V daždivom počasí asi ťažko niečo ulovila a zrejme bola nútená hladovať.

S napätím sme pozorovali vývoj počasia na juhu Konžskej republiky, kde boli nakumulované obrovské plochy mrakov plné vody. Známy link na počasie v tejto oblasti nám dlho neveštil nič dobré.

Anička bola so svojím miniatúrnym solárnym panelom, na ktorý dlho nesvietilo slniečko schovaná v korunách stromov , keď sa k tomu pridalo ešte slabé spojenie so sieťou GSM v oblasti, mohli sme len vyčkávať a dúfať, že sa jej nič zlé neprihodilo. Počasie sa konečne umúdrilo a obrovské daždivé mračná sa posunuli západným smerom. Orlici z Liptova sa tak otvoril letový koridor z Konžskej republiky na juh do Zambie, kde už tropické dažde, tak ako v rovníkovej Afrike, nie sú na dennom poriadku.

Všetkým fanúšikom orla Aničky ďakujeme za trpezlivosť. Spoločne s kolegami zo Správy TANAP vyčkávame na aktuálne informácie. Keďže Anička sa už pomaly nachádza v širokej oblasti zimoviska Afriky, budeme sledovať naďalej jej prelety, ktoré už budú súvisieť skôr s dostatkom potravnej ponuky. Mapa letu Aničky >>>


Diskusia