Občianske združenie LES

Anička už 50 dní vo svojom letovom koridore

Energia pre prírodu

5. november 2014 19:04

Mraky ustúpili, búrky poľavili, cesta popri Viktoriinom jazere sa Aničke otvorila. Oproti minulému roku meškala 8 dní.

Viktóriino jazero s rozlohou 68 800 km² je väčšie ako Slovensko / 49 036 km² /. Anička preletela jeho okrajom. Horná polovica tohto jazera patrí Ugande, je tu desať národných parkov, Slovensko má deväť. V džungli tu mohla zazrieť aj známe horské gorily. Odborníci sa zhodujú že je tu najbohatšia vegetácia na celej zemi.  

Druhá polovica Viktóriinho jazera, popri ktorom naša orlica letela patrí Tanzánii. V tejto zemi je svetovo známy Národný park Serengeti, ktorý poznáme z veľkých migrácií stád párnokopytníkov.

Anička sa vo svojom smerovaní do južných zimovísk vyhla jazeru Tanganika, dlhému 645 km, ktoré je druhé najobjemnejšie sladkovodné jazero na svete – po Bajkalskom jazere. V jeho najjužnejšom cípe preletela hranice do Zambie, kde väčšina územia je tvorená zvlnenou náhornou plošinou vo výške 900 – 1500 metrov nad morom. Tu asi nebude mať núdzu o potravu. Medzi typické zvieratá Zambie, ktoré sú pre Aničku známe z minulých migrácií patrí slon, prasa bradavičnaté, lev, žirafa, hyena škvrnitá...

Necháme sa prekvapiť či sa Anička v závere svojho putovania po africkej oblohe bude držať migračnej trasy z roka 2013.

Sledujte let na mape >>>

Orlovi, ktorému ste v hlasovaní na Facebook-u vybrali meno Arnold, pripevnili Tanapári v polovici augusta 2013 na telo miniatúrnu solárnu vysielačku. Na energiaprekrajinu.sk alebo na www.spravatanap.sk bolo od polovice septembra 2013 možné každodenne sledovať jeho polohu na ceste do juhovýchodnej Afriky, ako aj cestu spať na hniezdisko na Liptove. Neskôr sa ukázalo, že Arnold bol v skutočnosti samicou Aničku. Od polovice septembra 2014 môžeme Aničkinu interkontinentálnu púť cez GPS sledovať už druhý raz.


Diskusia