Regionálne kultúrne centrum v Prievidzi

32. Hornonitrianske folklórne slávnosti

Energia pre kultúru

15. máj 2017 13:51

Každý folklórny festival je síce márnym a prchavým, ale krásnym pokusom o popretie času, globalizácie a uniformnosti. Je neopakovateľným odtlačkom ducha ľudu.

HORNONITRIANSKE FOLKLÓRNE SLÁVNOSTI

23. - 24. jún 2017 Lesopark Prievidza 

Každý folklórny festival je síce márnym a prchavým, ale krásnym pokusom o popretie času, globalizácie a uniformnosti. Je neopakovateľným odtlačkom ducha ľudu tohto regiónu.

Ten náš, hornonitriansky festival vstúpi do svojho 32. ročníka v dňoch 23. – 24. júna 2017 v prievidzskom lesoparku. Jeho hlavným organizátorom je Regionálne kultúrne centrum v Prievidzi.

Tento rok organizátori pripravili bohatý program, ktorý vychádza z tradičných, ale aj novších programových blokov. V predvečer slávností, vo štvrtok 22. júna 2017, vás na folklórnu nôtu naladí komorný program Vienok zelený v Hornonitrianskom múzeu v Prievidzi.

V piatok, 23. júna, otvoria program v prievidzskom lesoparku prvé tanečné kroky v Školičke tanca pre deti. Pokračovať už budeme javiskovými programami v amfiteátri lesoparku – najskôr to bude Uvítanka, po nej komponovaný program detských folklórnych súborov Veselože, ktorého režisérkou je Eliška Hrbíková. Program Gdo chce pekne gajduvať pripravuje významný slovenský gajdoš a výrobca gájd Juraj Dufek a predstavia sa v ňom Dulickí pastieri, Gajdošské duo Bosoráci a Goroľ muzika. Tohtoročný Medailón bude venovaný folkloristovi a hudobníkovi Jozefovi Strečanskému, ktorý by sa v tomto roku dožil 60 rokov. V programe vystúpi folklórna skupina Lubená z Poluvsia, folklórne súbory Vtáčnik a Senior Vtáčnik z Prievidze a spomínať budú pozvaní hostia, ktorí mali možnosť Jozefa Strečanského spoznať osobne za jeho života. Režisérom je Ľubomír Macek. Na záver vám do tanca a spevu zahrá Ľudová hudba Ďatelinka z Detvy pod vedením Ondreja Molotu.

Sobotný program otvoria svojím vystúpením folklórne skupiny hornej Nitry v bloku nazvanom Stretnutie, tento rok je tematicky zameraný na svadbu a zvyky s ňou spojené. Režisérom je Stanislav Malega. Temperamentným hosťom druhého dňa slávností bude Rusín Čendeš Orchestra z Banskej Bystrice. Tvorba tohto telesa je ovplyvnená zmesou rusínskeho, slovenského, rómskeho a balkánskeho folklóru a prvkami argentínskeho tanga, popu či dokonca jazzu. Záver slávností bude patriť folklórnemu súboru Vagonár z Popradu a Škole tanca.

Okrem programov na hlavnom pódiu dopĺňajú atmosféru slávností aj rôzne sprievodné podujatia a programy. Po dvoch rokoch sa opäť vraciame k  Rezbárskemu sympóziu ľudovej plastiky. Po vlaňajšom úspechu bude po oba dni pre návštevníkov pripravená v spolupráci so Združením miest a obcí hornej Nitry ochutnávka tradičných jedál z obcí hornej Nitry. Cestou k pódiu sa budete môcť pokochať krásou výrobkov našich šikovných majstrov remeselníkov na Jarmoku ľudových remesiel. Deti si môžu vlastnoručne vytvoriť dielko v niektorej z dielní tradičných remesiel.

 

Príďte na festival, ktorý je obrazovou, zvukovou a chuťovou vizitkou tohto kraja a ľudí v ňom.

 

Hlavný organizátor: Regionálne kultúrne centrum v Prievidzi v zriaďovateľskej pôsobnosti Trenčianskeho samosprávneho kraja

Spoluorganizátori: Mesto Prievidza, Kultúrne a spoločenské stredisko Prievidza, Hornonitrianske múzeum v Prievidzi, Združenie miest a obcí hornej Nitry, TEZAS spol. s. r. o.

Podujatie podporili: Trenčiansky samosprávny kraj, Mesto Prievidza, Slovenské elektrárne, a. s.

HFS z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Sponzor: Coop Jednota Prievidza, s.d.

Kontakt: www.rkcpd.sk


Diskusia